Hogyan bánjunk a fogalmakkal? (1. rész)

"A fogalmakkal való játéknak pezsdítő hatása van. […] Egy szimbolikus rendszer használatának elsajátításával belső mentális világot hozunk létre önmagunkban" (Csíkszentmihályi Mihály)

A fogalmak eredete

Mi a fogalom? Absztrakció? Szimbólum? Reprezentáció? Kategória? Nyelvi modul? Hogyan reprezentálható egy fogalom? Fel lehet állítani egy általános érvényű fogalomkategóriát? Egyéni, szubjektív, vagy csoportos, kollektív jelentéstartalommal bír?
Mi a fogalmak funkciója? Mi a fogalmak életciklusa? Hogyan születnek és hogyan halnak meg a fogalmak? Hogyan ábrázolhatóak? Milyen kapcsolatokat képeznek egymással? Mi a fogalom értelmi magja, melyek a periferiális egységei? Hogyan kapcsolódnak a fogalmak a kategóriákhoz és a kategorizációhoz?

Fogalomábrázolás


A fogalomtérképek a fogalmak közötti kapcsolatok képi megjelenítését látják el. Csomópontokból, címkézett kapcsolatokból állnak, céljuk a hatékony tudásszervezés. A hagyományos lineáris jegyzetelés helyett számos esetben rendkívül hasznos lehet, ha lerajzoljuk a tanulmányozott téma fogalomtérképét. Meglepően hatékony

  • a kreatív feladathelyzetek megoldásában,
  • a témaperspektíva váltogatásában,
  • átfogó elemzéshez szükséges asszociációk feltárásában,
  • a fogalmak mélyebb megértésében.

Csoportban való alkalmazása lehetővé teszi, hogy a résztvevők közötti gondolati közös nevező kialakítását.

Új hozzászólás

Hozzászólások

 

 I say thank you for this informative content. really appreciate your hard work I.