Mit kezdjünk a dühös emberekkel?
cs, 2006-05-25 21:03 3 hozzászólásIzzó tekintet, habzó száj, hirtelen összerakott mélyből feltörő indulatok. Jól irányzott cifra mondattöredékek, megugrott vérnyomásra utaló sötétvörös arc, sipákoló hang.
Következzen néhány ötlet arra vonatkozóan, hogy miként érdemes viszonyulni a dühtől tajtékozó főnökhöz.
- Figyelj – Hagyd, hogy kiadja magából dühének javát. Ha túl hamar félbeszakítod, hogy megvédd magad, csak súlyosbítani fogsz helyzeteden. Várj addig, amíg befejezi, vagy megszusszan a következő roham előtt. A hallgatás az egyik legfontosabb erény, melyet ilyen helyzetben különösen bölcs dolog alkalmazni.
Az egyik hatékony hallgatási módszer a visszakérdezés. Ez rendszerint segít jobban megérteni a kialakult helyzetet, ráadásul együttérzést sugall.
- Maradj nyugodt – Rendkívül fontos, hogy ne hagyd magad elsodorni a düh áramlatával. "Beszélgetőpartnered" meglehetősen nyersen fogalmaz, gondolj arra, hogy nyugodt percében vélhetőleg felét sem vállalná annak, amit most a fejedhez vág. Emlékeztesd magad arra a tényre, hogy ha te is behergeled magad, esélyt sem adsz arra, hogy jó kimenetele legyen a helyzetnek.
- Hagyd jóvá a dühét , vélhetőleg oka van dühkirohanásának. Jó ha szem előtt tartod, hogy egyáltalán nem biztos, hogy te vagy dühének a kiváltó oka. Előfordulhat, hogy éppen ez volt az utolsó csepp a pohárban, ami miatt most több hetes frusztrációját zúdítja rád.
- Vállalj felelősséget – Próbáld meg felmérni, hogy a jelenlegi helyzet kialakulásában mennyi a tényleges szereped. Ahol felelősnek érzed magad, azt vállald magadra és vondd le a megfelelő következtetéseket!
- Szünet – Ha van lehetőség rá, tarts egy kis szünetet és hagyd időt arra, hogy partnered lenyugodjon. Az azonnali konfrontáció nagyon gyakran elmérgesíti a helyzetet. Csak akkor szembesíts, ha úgy érzed, hogy maximálisan ura vagy érzéseidnek és úgy ítéled meg, hogy az indulatok kellőképpen lecsillapodtak az észérvek befogadásához.
- Madártávlat – Zoom out! Szemléld távolról az eseményeket! Akár térben, akár időben próbáld meg elképzelni, hogy a jelen helyzettől távolodsz. Még mindig bicskanyitogató hangulatban vagy? Távolodj tovább. Hol van az a határ, ahol érzed a helyzet jelentéktelenségét?
- Engedd el a dühödet – Ha úgy érzed, szétpattansz a feszültségtől, keress megoldást arra, hogy elengedd magad. Mindannyian másképpen működünk, bizonyára mást jelent nekem és neked a lazítás. Találd meg a módját annak, hogy levezesd feszültségeidet: sétálj egyet, mosogass, vonulj félre, írd ki magad! Lehetőleg ne pletyka formájában vezesd le véleményed, inkább várd meg a kellő pillanatot, hogy direkt módon a célszemélyhez intézhesd. A benned lévő feszültséget használd fel arra, hogy kellő lendülettel és megfelelő érzelmi töltettel nyomatékosíts álláspontod érvényesítésekor.
- Kerüld az agressziót – A végsőkig kerüld a tettlegességet! A fizikai megtorlás semmilyen körülmények között nem jelent megoldást.
Vacak kis zsarnokocska teória
A fél tucat Castaneda regényből, amit olvastam, két igazán emlékezetes motívum rögzült bennem:
- az egyik a tudatos álmodással kapcsolatos technikákkal kapcsolatos,
- a másik pedig a vacak kis zsarnokocskáról szóló fejtegetés.
Ismersz olyan személyt, akinek a puszta gondolatától is kiver a hideg? Elég két perc ahhoz, hogy izzadni kezdjen a kezed, s érzed, ha most rögtön nem tenyerelsz bele az arcába, megőrülsz? Menekülsz előle, de valahogy mégis mindig összehoz vele a sors?
Meggyőződésed, hogy ver vele az Isten vele, ezzel szemben elképesztő szerencséd van, hogy megtaláltad a rosszabbik éned projekciós felületét! Tudnod kell élni ezzel a kiváltsággal!
Don Juan ekkor azt mondta, hogy a harcosok hadműveleti számvetésében az önhittség áll az első helyen, mivel ez emészti fel a legtöbb energiát. Emiatt törekednek arra, hogy megszabaduljanak tőle.
- A harcosok egyik legfőbb gondja pontosan az, hogy ezt a tetterőt felszabadítsák, hogy az így felszabadult erő segítségével nézhessenek szembe az ismeretlennel – folytatta don Juan. – Ha az ember képes más folyást adni ennek az energiának, az maga a kikezdhetetlenség.
Elmondta, hogy a legjobb haditervet a Hódítás idején élt látóknak sikerült kialakítaniuk, akik a rejtőzés utolérhetetlen mesterei voltak. A rejtőzés hat egymással összefüggő elemből áll. A hat elemből ötöt a harcoslét tulajdonságainak tartanak. Ezek a következők: önuralom, önfegyelem, béketűrés, időzítés és akarat. A hatodik, talán legfontosabb elem a külvilághoz tartozik. Úgy hívják, hogy vacak kis zsarnokocska.
Rám nézett, mintha azt akarná kérdezni, értem-e, amit mond.
– Teljesen homályos előttem ez az egész – vallottam be. – Mindig azt szoktad mondani nekem, hogy az én életemben la Gorda játssza a vacak kis zsarnokocska szerepét. De mi az, hogy vacak kis zsarnokocska?
– Az ilyen kis zsarnokocska nem más, mint kínzómester – felelte don Juan. – Valaki, aki vagy teljes mértékben a kezében tartja az ember életét, vagy képes annyira felbosszantani a tudás harci ösvényét taposó harcost, hogy az illető elveszíti összpontosító képességét. (forrás: Carlos Castaneda: Belülről izző tűz)
Új hozzászólás
Hozzászólások