Álomkultúra felsőfokon
k, 2006-02-14 08:29 0 hozzászólásA második világháborút megelőző időszakban Kilton Stewart tanulmányozta először a malayziai őserdőkben élő szenoi törzs kultúráját, majd 1935-ben „Dream Theory in Malaya” címen közzé tette rendkívüli ismertetőjét. A szenoi törzs vélhetőleg az antropológiai irodalom legdemokratikusabb népcsoportja.
Társadalmuk mind a család, mind a kereskedés, mind pedig a vezetés szintjén a szerződés, megállapodás, demokratikus konszenzusra épül. Számukra ismeretlen a rendfenntartó erő, a börtön, az elmebetegség fogalma. Minden jel arra mutat, hogy a szociális és fizikai kooperáció magas szintjét az általuk felfedezett, kifejlesztett és alkalmazott sajátos álompszichológia révén valósították meg.
„…olyan magas fokon kezelik az interperszonális kapcsolati rendszereket, ami talán a nyugati világ technológiai és a nukleáris fizikához kapcsolódó eredményeihez hasonlítható” (Stewart, 1935).
A törzsről szóló beszámolók meglehetősen ellentmondásosak, az bizonyosnak tekinthető azonban, hogy a tudatos álmodás egy formáját tökélyre fejlesztették.
A szenoi kultúrában az álomértelmezés képezi az oktatás egyik alappillérét. A törzs minden tagjára jellemző, hogy családja és barátai körében széles skálán gyakorolja az álomértelmezés pszichoterápiáját. A szenoi családi reggeli a pszichoanalitikus önismereti csoportélményekhez hasonlatos: a családtagok meghallgatják egymás álmait és együtt elemzik azokat. A családi klinikai élmény után a falu bölcsei összeülnek és megvitatják az arra érdemesnek tartott álmokat.
A szenoiak által alkalmazott álomtechnikák rendkívül széles skálán mozognak. Íme a legfontosabb elképzelések, amelyek szerint a szenoik eltöltik életüket (Tholey & Utecht nyomán):
- Az ellenséges álomalakokat az álom-én köteles megtámadni és megölni. Ebben más álomalakok segítségét igénybe lehet venni.
- Az álomalakokat csak akkor éljük át negatívan, ha félünk tőlük.
- A álom-én kérje a barátságos szellemek tanácsát és segítségét.
- A szexuális álmokat végig kell vinni egészen az orgazmusig. Befejezésül álombeli partnerüktől ajándékot kell kérni, pl. egy dalt, egy táncot, egy költeményt, vagy valami olyasmit, ami eltanulható.
- A gazdag szerelmi élet az álomban azt jelenti, hogy az álom szellemei jóindulatúak az álmodóval szemben. Az álmodó a kapott „ajándékot” ébren „adja tovább” a törzs többi tagjának.
- A törzs szociális életében egyformán fontos szerepet játszik az álomélet és az ébrenlét.
Ajánlott irodalom
- Dr. Kilton Stewart: Dream Theory in Malaya, 1935
- G. William Domhoff: Senoi Dream Theory: Myth, Scientific Method, and the Dreamwork Movement
- G. William Domhoff: Senoi, Kilton Stewart and The Mystique of Dreams: Further Thoughts on an Allegory About an Allegory
- Prof. Dr. Paul Tholey-Kaleb Utecht: Alkotó álom
Új hozzászólás