A Harmadik Erő alapelvei
v, 2006-03-12 08:00 2 hozzászólásMeggyőződésem, hogy a teljes élet megélésének feltétele az egyénben rejlő készségek kibontakoztatása . A tudatos fejlődés előmozdításához először is hinnünk kell abban, hogy van fejlődés . Másodszor fel kell tudnunk mérni, hogy a magunk számára ez mit jelent. Harmadszor pedig az így nyert tudásnak megfelelően kell berendeznünk életünket.
Ebben nyújt segítséget a Harmadik Erő lélektana.
A humanisztikus pszichológia alapfeltevései Abraham Maslow szavaival:
- Mindannyiunknak van egy lényegileg biológiai alapú belső természete, ami bizonyos mértékben „természetes”, belső, adott és bizonyos korlátozott értelemben változtathatatlan, vagy legalábbis változatlan.
- Mindannyiunk belső természete részben saját magunkra jellemző, részben pedig az egész emberi fajra.
- Ezt a belső természetet tudományosan is lehet vizsgálni, és ki lehet deríteni, hogy milyen – (nem kitalálni, hanem kideríteni).
- Amennyire eddig sikerült megismernünk, ez a belső természet nem tűnik belsőleg meghatározott módon, elsődlegesen vagy szükségszerűen gonosznak.
- Mivel ez a belső természet inkább jó vagy semleges, semmint rossz, legjobb, ha előhozzuk és bátorítjuk a megjelenését, nem pedig elfojtjuk. Ha megengedjük, hogy életünk irányítójává váljék, akkor egészségesek, termékenyek és boldogok leszünk.
- Ha az ember megtagadja vagy elfojtja ezt a lényegi belső magját, akkor betegség lesz az eredmény, néha nyilvánvaló alakban, máskor finom és körmönfont alakban, néha azonnal, máskor bizonyos idő elteltével.
- Ez a belső természet nem olyan erős, lehengerlő és csalhatatlan, mint az állatok ösztönei. Inkább gyenge, törékeny és finom, könnyen elnyomhatják a szokások, a kulturális nyomás és helytelen beállítódások.
- Még ha gyenge is, ritkán tűnik el az egészséges emberből – talán még a betegekből is. Még ha megtagadják is, a felszín alatt megmarad és mindig megvalósulásra tör.
- Ezeket a következtetéseket valahogyan a fegyelem, a depriváció, a frusztráció, a fájdalom és a tragédia szükségességével együtt kell hangsúlyozni. Annyira kívánatosak ezek az élmények, amennyire felfedik, segítik és kiteljesítik a belső természetünket. Egyre tisztábban látjuk, hogy ezeknek az élményeknek közük van a teljesítőképességhez, az én-erőhöz, és így az egészséges önbecsüléshez és önbizalomhoz. Aki még nem hódított, nem állt ellen és nem győzött, folyamatosan kételkedik abban, hogy ezeket meg tudná tenni. Ez nemcsak a külső veszélyekre vonatkozik, hanem saját késztetéseink kordában tartásának és késleltetésének képességére is, mert ha sikerül, akkor nem félünk tőlük.
Forrás: Maslow: A lét pszichológiája felé, Ursus Libris könyvkiadó, 62-63 old.
Új hozzászólás
Hozzászólások
rajo, hát tényleg nincs érvekkel alátámasztva a dolog. Maslow optimizmusát tükrözi az ötödik tétel :)
A magam részéről a semlegesre voksolnék.