Mi a konnektivizmus - htk01
p, 2011-02-11 11:58A htk01 kurzuson tartott webinárium prezentációja.
A htk01 kurzuson tartott webinárium prezentációja.
Az elmúlt időszakban két fontos szakmai eseményen vettem részt: a pécsi Drupal táborban, és a gödöllői Moodlemoot konferencián. A két rendezvény egyidőben került megrendezésre, így kénytelen voltam megosztani az időmet a két helyszín között.
A HTK01 kurzus tapasztalatairól beszélgetünk pp-vel. Miért volt sikeres a februárban megtartott első magyar nyelvű konnektivista képzés? Hogyan kapcsolódnak a hálózatelméletek a pedagógiához? Miért gondoljuk azt, hogy a konnektivizmus a tudásalapú társadalom tanuláselmélete?
John Medina könyvéhez készítettem az alábbi prezentációt. 12 tétel, melynek figyelembevétele gyökeresen átalakíthatja az iskolához, munkahelyhez, otthoni környezetünkhöz való viszonyulásunkat. Hogyan tanulunk? Hogyan hat az agyunkra a stressz és az alvás?
Nem tudom, hogy az egyetemi évek alatt, vagy a vállalati környezetben töltött időszakban láttam több katasztrófális prezentációt. Egy biztos: az iskolákban manapság nem vérteznek fel jó szokásokkal ezen a téren; tanáraink többnyire nem ismerik a hatékony ábrázolás eszköztárát.
A minap az ELTE oktatási assziszens csoportjának tartottam előadást web 2.0 témában. Egy régi elképzelésemet próbáltam ki: a hallgatóság szavazta meg, hogy mi legyen az óra témája. Ehhez előző este egy fél óra alatt összekattintottam egy kérdőívet, melynek az első kérdése így festett:
A debreceni Kölcsey Ferenc Református Tanítóképző Főiskolában ismét megrendezésre került a MoodleMoot éves konferenciája. Még tartanak az előadások, két órával ezelőtt a CCK08 kurzus keretében használt technológiákat és módszereket vázoltam fel, remélve, hogy inspirációs alapul szolgálhat egyetemi közegben ügyködő tanárok számára.
Igen, lehet tudatos erőfeszítést hozni az egységes világszemlélet kialakítása érdekében. Wilber napi két-három könyvet fogyasztott éveken át, és közben papírfecnikre írta a kulcsfogalmakat, neveket. A tonnaszámra gyártott címkéket táblázatokba és fogalomtérképekbe szervezte,
Elkezdtem használni a Cmap Tools-t üzleti problémák feltérképezéséhez. Több ízben tapasztaltam, hogy ha gyorsan meg kell érteni egy új üzleti fogalomkört, a kollégákkal való kommunikációban sokat segíthet, ha közösen létrehozunk egy fogalomtérképet a témáról.
Ma délelőtt tartottam egy rövid prezentációt a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézetben. Arra próbáltam rámutatni, hogy az e-learning fejlesztések többet kell jelentsenek a keretrendszer+tananyag filozófiánál. Az előadás remek alkalom volt arra, hogy kipróbáljam néhány új prezentációs technika ötvözetét: narratív stílus + gyors prezi + wordle + cmap.