5 könyv a 21. századi munkavállalóról
v, 2011-10-23 20:31 8 hozzászólásRád melyik könyv hatott a leginkább motiváció, munkavégzés és önmegvalósítás témában? Melyeket ajánlanád olvasásra? Összeírtam az elmúlt egy-két évben olvasottak közül a legfontosabbakat. Küldd be kommentként Te is a kedvencedet!
1.Daniel H. Pink: Motiváció 3.0
Pink nagyon jól ír. A legnehezebb témát is képes megszelidíteni: Skinnertől Kahnemanig, az operáns kondicionálástól a heurisztikus döntésekig felrajzolja azt az ívet, mely ahhoz kell, hogy megfelelő döntéseket hozzunk a munkánkkal kapcsolatosan. Milyen helyzetben működik a „ha-akkor” motiváció, és mikor érdemes az önállóságot előtérbe helyezni? Pink szerint a vállalatok olyan szintű komplexitást értek el, melyben már nem működik jól az iparosodás alatt körvonalazott teljesítményorientált modell. Szabadsággal és felelősséggel kell tudnunk felvértezni a ma munkavállalóját ahhoz, hogy jól működő vállalatunk legyen.
A könyv alapgondolata, hogy a munka kapcsán felmerülő motivációs mintázatok három főbb áramlatát különböztethetjük meg:
- Motiváció 1.0 – Biológiai motivációs rendszer. Azért dolgozunk, hogy túléljünk, hogy legyen mit ennünk, és biztonságban legyünk. A munka célja a létfenntartás.
- Motiváció 2.0 – Jutalmazás/büntetés modell. Azért dolgozunk, hogy keressük a jutalmazást, és kerüljük a büntetést. Elvégzem a munkát, hogy megkapjam a jutalmat érte (fizetés). Ennek a rendszernek az alapvető eszméje a teljesítményre, produktivitásra irányul. Minél hatékonyabban állítom elő a terméket, annál jobban végzem a dolgom.
- Motiváció 3.0 – Önállóságra épülő motivációs rendszer. Azért dolgozom, mert ezáltal teljesebb személlyé válok. Amit csinálok, az összhangban van a céljaimmal; a felvállalt felelősség és szabadság a szakmai igényesség záloga.
Bővebben: http://www.crescendo.hu/2010/11/6/motivacio-30
Motivációs rendszer |
Hajtóerő |
Eszköz |
Korszak |
Példa |
1.0 |
Biológiai (létfenntartás) |
ösztönök |
ókor, középkor |
|
2.0 |
Külső motiváció |
Jutalmazás/büntetés |
Iparosodás |
Microsoft Encarta |
3.0 |
Belső motiváció |
Önállóság, önmegvalósítás |
Információs társadalom |
Open source modell, Wikipedia |
2.Malcolm Gladwell: Kivételesek
Gladwell a másik kedvencem az elmúlt évekből. Jó érzékkel választ témát, és nagy tudatossággal járja körül azt. Tehetségmenedzsment témában minden bizonnyal ez az egyik legfigyelemreméltóbb könyv, ami magyar nyelven is elérhető. Mitől lesz valaki kiváló valamilyen téren? A tízezer órás gyakorlás, a Máté-effektus, a szerencse, vagy a körülmények számítanak a leginkább?
A könyv túlmutat azon a triviális kijelentéseken, hogy ezek ötvözete vezet a sikerhez. Konkrét példákon keresztül meglepő törvényszerűségekre mutat rá Gladwell; és rávezet arra, hogy milyen dimenziók mentén érdemes vizsgálnunk a sikeresség kérdését.
Ebben a könyvben a mellett fogunk érvelni, hogy a sikernek ez a fajta, egyéni teljesítményen alapuló megközelítése nem működőképes. Az emberek nem a semmiből érkeznek. Igenis fontos a jó származás és a pártfogók támogatása. [...] Az, hogy hol és mikor nevelkedtünk fel, meghatároz és másoktól megkülönböztet minket. [...] Csak akkor értjük meg a siker logikáját, csak akkor tudjuk felgöngyölíteni, hogy valaki miért lett sikeres, és mások miért nem, ha megkérdezzük azt is, hogy kik ők – hogy honnan jöttek a sikeres emberek (Gladwell, 27. o.).
3.Daniel H. Pink: A megújult elme
Átütő erejű könyv. Merészen vázolja fel az új kor hajnalát anélkül, hogy túlbonyolítaná a kérdést. Milyen korban élünk? Milyen munkavégzés és milyen készségekre van szükség a boldoguláshoz? Hogy lehet, hogy az 5-10 éve (túl)fizetett informatikusok bére ma alig több az átlagnál? Milyen kompetenciákat díjaz a jövő piaca?
A könyv alapján tartottam a 2. Okt-inf konferencián az előadásomat, melyben a könyv mondanivalóját is összegeztem. Alább láthatjátok a hozzá tartozó slideokat:
A megújult elme azoknak szól, akik boldogulni szeretnének ebben az új világban. Olyanoknak, akik nem érzik jól magukat választott foglalkozásukban és elégedetlenek életükkel; vállalkozóknak és üzleti vezetőknek, akik inkább a hullám előtt haladnának, és nem szeretnék, hogy az átcsapjon a fejük felett; szülőknek, akik szeretnék gyerekeiket felkészíteni a jövőre; és annak a sok-sok intelligens, érző és leleményes embernek, akiknek képességeit az információs kor gyakran alulértékelte, vagy egyáltalán nem vette figyelembe (ajánló a könyv hátlapján).
4. Seth Godin: Linchpin
Erről a könyvről írtam már ajánlót. Jól látom, hogy Seth Godin lefordított művei között még mindig nincs ott a Linchpin?
5. Seth Godin: Hab a tortillán
Seth Godin marketingről szóló írásait nem csak a vállalkozók számára ajánlom: a personal branding területe mindenki számára fontos lehet, aki felismerte azt, hogy nem lehet cél egyetlenegy munkahelyen megöregedni és kiégni.
Godin kiváló blogger, a könyvírásban azonban nem járatos. Eddig mindegyik könyvénél az volt az érzésem, hogy blogbejegyzések összefűzött és szerkesztett változatát adták ki egy-egy téma köré csoportosítva. Szóval hiányzik az a struktúra és igényesség, mint amit Gladwellnél, vagy Pinknél megszokhattunk, ennek ellenére ajánlom a műveit, mert frissek, ropogósak és aktuálisak.
Az alábbi részletben Godin arra keresi a választ, hogy legyen-e nekünk is blogunk.
Attól függ.
Legyen, ha érdekes a mondanivalónk, és elég ügyesnek érezzük magunkat ahhoz, hogy el is mondjuk.
Legyen, ha az embereket, akiknek a mondanónkat szánjuk, érdeklik a gondolataink, és idejük, illetve módjuk is van arra, hogy elolvassák a blogunkat.
Legyen, ha el akarjuk mondani az igazat valamiről.
Ha hajlandóak vagyunk hónapokig, sőt akár évekig is foglalkozni vele.
Világos a különbség: a reklámok a cégről szólnak, a blogok a cég fogyasztóiról. A reklámok egyoldalúan kommunikálják a cég üzenetét, a blogok pedig egyetlen ember és egy érdeklődő, olykor szenvedélyes, de a véleményét mindig kifejező közösségben valósítják meg a kommunikációt. (114. o.)
Irodalom
- Daniel H. Pink: Motiváció 3.0, HVG Kiadó, 2010
- Malcolm Gladwell: Kivételesek, HVG Kiadó, 2009
- Daniel H. Pink: A megújult elme, HVG Kiadó, 2009
- Seth Godin: Linchpin, Penguin Group, 2010
- Seth Godin: Hab a tortillán, HVG Könyvek, 2008
Új hozzászólás
Hozzászólások
Brian Tracy Személyes hatékonyság (ezt most olvasom), illetve a Főnix szeminárium, bár ez nem könyv.
Robert Kiyosaki Gazdag papa-szegény papa és Cashflow négyszög
Keith Ellis - Csodalámpa
Abe Kobo: A homok asszonya (szívós kitartás, soha fel nem adás); Kazantzakisz: Zorba, a görög (ha nincs kedv, nincs ihlet, akkor sem állunk meg, "Táncolj, uram, a zene majd csak megjön valahogyan" + az örök gyerekes életkedv, friss rácsodálkozás); Robert Merle: Malevil (szintén a "soha nem adom fel", a mindennél hatalmasabb életösztön erejével; Popper Péter összes; József Attila-versek ("a mindenséggel mérd magad", "Az én vezérem bensőmből vezérel" stb.
- Minden egyéb mű az én olvasatomban: ezek ismétlése, másképp fogalmazása.
Láttam itt hasznonak tűnő könyveket, akár a munkámbanis hasznosíthatnám. Viszont egyet már olvastam: Merlétő a Malevilt. Merle könyvei nem a pony vagy az egyéb könnyen emészthető műfajba tartoznak, de ép ez az egyik értékmérőjük. Ha ráérzel a stílusára, rászoksz.
Nekem a Pink könyvei jöttek be főleg a "A megújult elme" című alkotása! Rengeteg kérdést tesz fel melyre igazán nagyszerű válaszokat tud adni, amin elgondolkodik az ember.
Haladést nem keresel?
Ricardo Semler: Maverick (csak angolul)
Megírta, hogy hogyan változtatta cégét a világ legszokatlanabb munkahelyévé. Két érdekesség: 2000-szeres a túljelentkezés minden pozíciójukra, pedig soha nem hirdetnek állást. A fizetések nyilvánosak cégen belül. :) Szerintem a jelenlegi kapitalizmus munkahelyi normáit leváltó forradalmi dolgot alkotott.
Köszi a tippet, a Daniel H. Pink: A megújult elme könyvet meg is rendeltem az ajánlásod alapján. :)
Daniel H. Pink: A megújult elmeDaniel H. Pink: A megújult elmeDaniel H. Pink: A megújult elmeDaniel H. Pink: A megújult elme
Susan Cain: Csend c. írása számomra nagyon aktuális volt, ebben a témában is.