hálózatok

Hálózati munkakultúra

Marc J. Rosenberg írja, hogy a vegyes képzési modell (blended learning) végső célja, hogy a munkavégzést és a tanulást integráltan valósítsa meg. Majd így folytatja: ahelyett, hogy azt kérdeznénk, miként emelhetnénk be a vállalati feladatok elemeit a képzésbe, inkább arra keressük a  választ, hogy miként vigyük be a tanulást  a munkavégzés folyamatába!

A skálafüggetlen tudás

A konnektivizmust legalább két felbontásban érdemes vizsgálnunk: interperszonális (személyek közötti tudásháló) és intraperszonális (személyen belüli tudásháló) szinteken. Az utóbbi megközelítés lenne az, amit Antal Miklós olyan szépen elmesélt az egyik implab esten, amikor Mérő Lászlóval találkoztunk valamelyik kocsmában (Ő persze akkor ezt még nem így hívta).

5. Csoportok és hálózatok

A pszichológiai iskolák egyik legszebb vonulata a Gestalt mozgalom. Arra az alapelvre épül, hogy az egész (organizmus) több, mint a részek összege. Másképp: minden csoport egységében egy magasabb minőséget képvisel, mintha külön vennéd a tagokat, és összeadnád őket. A csoport jellegéhez hozzátartozik a minőségbeli ugrás.

3. A hálózatok tulajdonságai

Erre a hétre egyetlenegy könyvet ajánlok kötelező olvasásra, melyet lehetőleg vásárolj meg minél előbb, vagy vegyél ki a helyi könyvtárból. Csermely Péter A rejtett hálózatok ereje c. művéről van szó, mely véleményem szerint a legolvasmányosabb és szakmailag is a legjobb magyar nyelven írt összefoglaló a hálózatelméletek témájában.